Tijekom karijere duge više od 40 godina, Tim Burton je stvorio svoj lako prepoznatljiv stil koji mu je donio vojsku obožavatelja. Koji filmovi su zaslužni za to?
KINOFILM – hrvatski filmski web magazin donosi vam ovu priču
Jeziva atmosfera, neobična fantazija, tragične romanse, i dašak stila klasičnog Hollywooda. Malo je živućih redatelja čije filmove se može odmah prepoznati pogledom na samo par kadrova, a Tim Burton je jedan od takvih. Možda nije osvojio nijednog Oscara, ali je osvojio srca svakog filmofila i zaljubljenika u gotički horor. Kako je uspio u tome, saznajte niže u tekstu gdje su navedeni svi Tim Burtonovi dugometražni filmovi, piše Kinofilm.
Pee-weejeva velika avantura (1985.)
Izvorni naslov: Pee-wee’s Big Adventure
Žanr: avantura, komedija, obiteljski
O filmu: Burtonov redateljski debi bio je film o omiljenom dječjem liku Pee-wee Hermanu koji u potrazi za svojim ukradenim biciklom putuje SAD-om i proživljava svakojake avanture. Mada mu je ovo prvi dugometražni film, Burton je bio i više nego dorastao zadatku, te s njegovim iskustvom na dosadašnjim projektima i uz Reubensovu zaigranu energiju – film je postao solidan hit. Pee-weejeva velika avantura očarao je publiku i kritičare svojom šašavošću, a pun je šala koje je ponekad teško uhvatiti jer sve se odvija prilično brzo, dok bi neke šale gledatelji danas mogli smatrati prilično zastarjelima ili naivnima.
Za mladog redatelja kao što je tada bio Tim Burton, Pee-weejeva velika avantura bila je odličan start. Scenarij ovog filma se koristi kao savršen primjer na predavanjima o pisanju scenarija jer film traje 90 minuta, dok scenarij ima 90 stranica. Prvi čin završava na stranici 30 i na 30. minuti filma, drugi čin završava na stranici 60 i na 60. minuti, pa tako sve do kraja. Razlog zašto je to tako je zato što scenaristi Paul Reubens, Phil Hartman i Michael Varhol nikad u životu nisu pisali scenarij te su kupili knjigu Syda Fielda o tome kako napisati scenarij i slijedili upute točno onako kako je opisano.
PROČITAJTE VIŠE NA KINOFILMU:
‘Borderlands’ nije negledljiv, ali je toliko loš da bi bilo bolje da jest
I dalje raste (zvjezdana) glumačka postava za novi Spielbergov film
‘Blender: Film & Games’ – Spoj filmske i industrije videoigara
Bubimir (1988.)
Izvorni naslov: Beetlejuice
Žanr: komedija, fantazija, horor
O filmu: Bubimir je jedan od Burtonovih prvih filmova te ujedno i jedan od njegovih najpoznatijih. Film prati nedavno preminuli mladi bračni par Maitland koji postanu duhovi i ostaju vezani za svoju kuću bez mogućnosti odlaska. Tamo se useljava nova, iritantna obitelj koje se Maitlandovi nastoje riješiti, a u pomoć pozovu iritantnog duha zvanog Bubimir. To im je naravno odluka zbog koje će itekako požaliti. Bubimirova popularnost je danas jednako velika kao i u vrijeme njegova izlaska jer u istoj mjeri oduševio je kritičare i publiku, te sadrži prepoznatljiv Burtonov stil gdje kombinira horor, komediju i emocije koji savršeno zaokružuju film.
Bubimir je ujedno prva suradnja Michaela Keatona i Tima Burtona koju će nastaviti kroz godine koje dolaze, a za tako dobro našminkanog Keatona kao Bubimira i ostatak glumačke postave – film je osvojio Oscara za najbolju šminku. Keatonova izvedba Bubimira je jednostavno zarazno zabavna, dok je Tim Burton ovdje mogao izraziti svoju ljubav prema svemu jezivom, gotovo romantično jezivom – što nije toliko mogao u prethodnom filmu. Bubimirova popularnost se proširila na videoigre, predstave na Broadwayu, a u Hrvatskoj je vjerojatno najpopularnija od svega bila animirana serija Bubimir koja se emitirala 1990-ih.
Koji su ostali filmovi slavnog redatelja pročitajte na Kinofilmu, web magazinu koji donosi najzanimljivije vijesti iz svijeta filma.