Koja se priča krije iza vjenčanice pokojne kraljice Elizabete? Ujedinila je naciju!
Vjenčanica kraljice Elizabete bila je začetnik renesanse Ujedinjenog Kraljevstva nakon Drugog svjetskog rata.
Jedna od najznačajnijih vjenčanica svih vremena je ona koju je svijet prvi put vidio 20. studenog 1947. godine. U pitanju je vjenčanica tada princeze prijestolonasljednice, kasnije kraljice Elizabete II., čije vjenčanje za Philipa Mountbattena su pratili milijuni ljudi, a označilo je povratak Ujedinjenog Kraljevstva na svjetsku scenu nakon rata, simbolizirajući stabilnost i nade u bolju budućnost.
Kroz gotovo cijeli život, Elizabeta je bila vjerna modnoj kući Norman Hartnell, čiji dizajni su bili omiljeni među članovima kraljevske obitelji. No situacija u kojoj se Ujedinjeno Kraljevstvo još uvijek oporavljalo od posljedica Drugog svjetskog rata dovela je to toga da su zalihe bile racionalizirane. Racionalizacija je uključivala i ograničenje na kupovinu tkanina i drugih luksuznih predmeta, za što su se dobivali kuponi. Izuzetak od kupona nije imala ni britanska kraljevska obitelj, zbog čega je postojala zabrinutost kako prijestolonasljednica neće imati haljinu iz snova.
Međutim, tadašnja vlada je odlučila pripomoći organiziranjem akcija prikupljanja kupona za tkaninu koji su koristile žene diljem zemlje. Žene su donosile tkaninu i kuponima podržavale dostavu potrebnog materijala za izradu vjenčanice.
Ova akcija bila je izuzetno simbolična, jer su žene svojim kuponima i donacijama pomagale u financijskoj podršci za izradu vjenčanice, a istovremeno su pokazale solidarnost i odanost britanskoj kraljevskoj obitelji.
U pomoć Normanu Hartnellu koji je dizajnirao haljinu pristigla je krojačica Helena E. Jackson, koja je sašila haljinu od svile, na koju je dodana tkanina obogaćena svilenim vezom, i ukrasila ju svilenom organzom. Na vjenčanicu su ušiveni motivi cvjetova, uključujući ruže, ljiljane i orhideje, simbolizirajući Englesku, Škotsku, Wales i Sjevernu Irsku, a sve je bilo upotpunjeno dugačkim veom na koju je bila postavljena tijara Queen Mary's Fringe.
Sama haljina predstavljala je stil popularan u to vrijeme, s uskim strukom, balonskom suknjom i dugim rukavima, čime je istodobno ispunjavala tradiciju konzervativnog stila, ali i kraljevske elegancije.
I nakon gotovo osam desetljeća od tog dana, vjenčanica kraljice Elizabete ostala je jedan od najvažnijih simbola moderne britanske povijesti. Elizabetino i Philipovo vjenčanje ujedinilo je zemlju razorenu ratom i pokazalo volju britanskog naroda da stane iza svojih monarha u teškim situacijama.
1/25 >>
Pogledaj i ovo
1/30 >>
Pogledaj i ovo