Znate li koje je značenje kristalnog kipića koji dobiva pobjednik Dore? Originalna statua bila je drugačija, a postoje samo dva primjerka!
Svake godine pobjednik Dore dobiva kristalnu statuu koja već godinama ima svoj prepoznatljiv izgled, a evo kako je nastala i koje značenje nosi.
Ovog tjedna na poznatom hrvatskom natjecanju za pjesmu Eurovizije Dori pobjednik će kući ponijeti vrijednu statuu od kristala koja se već godinama daje kao glavna nagrada.
Njen prepoznatljiv izgled svake je godine ponovno upečatljiv, a evo i kako je nastala te koje značenje nosi ova poznata hrvatska nagrada.
Njezin autor je glazbenik i umjetnik Ivica Propadalo koji je kipić osmislio 1994. godine. Uoči natjecanja te godine, Propadalo je sjedio na druženju s Miroslavom Lilićem, Marijom Nemčić i Ksenijom Urličić koju zovu i ''mamom'' Dore jer ju je ta urednica 1992. godine i osnovala.
''Ksenija Urličić u svojoj je prvoj viziji imala nekakvu kuglu i na njoj ugraviranu Hrvatsku. Međutim, kad je rekla da bi festival nazvala po Dori Pejačević, preko noći sam napravio rješenje. Ja sam rekao: ''Pa noć je duga'' i na putu do doma razmišljao što je to upečatljivo za Hrvatsku. Uzeo sam elemente paške čipke, konavoske nošnje, a sinjska Gospa bila mi je inspiracija. Kako je već bilo kasno, lijevali smo je prve godine u aluminiju, a godinu poslije radili su je u Rogaškoj, u pravoj verziji, kristalu. Ona je ostala i dan danas, samo smo mijenjali neke boje, pa smo unosili platinu i neke dekoracije'', otkrio je Ivica jednom za 24 sata.
1993. godine pobijedila je grupa Put s pjesmom ''Don't ever cry'', no oni nisu dobili svima prepoznatljiv kipić nego staklenu vazu s natpisom ''Dora''. Kako je rekao Propadalo, tek su je izradili 1994., pa je prva statua otišla u ruke Tonyju Cetinskom. Pjevač je odnio pobjedu s pjesmom ''Nek' ti bude ljubav sva''.
Ukupno {{TotalVotes}}
Greška prilikom glasanja. Pokušajte ponovno kasnije. {{error}}Kroz godine bilo je raznih pokušaja replika statue, ali postoje samo dvije metalne Dore koje su u rukama vlasnika, Tonyja Cetinskog i Putokaza.
Za ovu statuu tijekom tri desetljeća borilo se 326 izvođača, koji su ukupno izveli 474 pjesme, a ove godine borit će se 24 izvođača.
''Ta Dora je, kad je na neki način promovirana, privukla pozornost cijele generacije roditelja koji su davali imena djevojčicama Dora. Imate jako puno Dora u Hrvatskoj. Dora je hrvatsko ime, nije vezano ni za jednu regiju, prisutno je u našoj povijesti, Dora Krupićeva, Pejačević, hrvatska opera ''Dorica pleše''... To je bio dio mojeg obrazloženja pred programskim vijećem kad sam predložila ime i prihvaćeno je'', rekla je Ksenija Urličić za 24 sata.
A Propadalo je otkrio da su ovogodišnje Dore već spremne.
''Prije nekoliko dana bili smo u Rogaškoj, Dore su već napravljene i isporučene. Uvijek rade tri primjerka, od kojih jedan ide izvođaču, a ostali autorima teksta i glazbe. U slučaju da je sve napisao i izveo isti čovjek, tada dobiva jednu statuu'', pojasnio je još.
Kome će pripasti ove godine i tko će ju s ponosom podići u zrak, saznat ćemo večeras.
1/30 >>
Pogledaj i ovo
1/14 >>
Pogledaj i ovo