Hrvatski pjesnik, esejist, prozni pisac, scenarist i radijski urednik Danijel Dragojević preminuo je u 91. godini života.
Taj Korčulanin, rođen 1934. godine u Veloj Luci, gimnaziju je završio u Dubrovniku, a povijest umjetnosti na Filozofskom fakultetu u Zagrebu.
Do 1967. živio je kao profesionalni književnik u Splitu, a potom u Zagrebu, radeći kao urednik na Trećem programu Hrvatskoga radija.
U književnost je ušao kao pripadnik tzv. 'razlogovskog' naraštaja hrvatskih pjesnika. Autor je niza knjiga među kojima su i "Kornjača i drugi predjeli", "Nevrijeme i drugo", "Prionopid", "Razdoblje karbona", "Rasuti teret", "Cvjetni trg", "Žamor", "Negdje", "Kasno ljeto"...
“Poezija naglas”, “Razgovori u ateljeu”, “Dnevnici i pisma” i “Bibliovizor” samo su neke od radijskih emisija kojima je Dragojević ravnao.
Dobitnik je niza nagrada, no neke je, kao primjerice Nazora za životno djelo, odbio primiti. Goranovu nagradu za knjigu "Žamor" dobio je 2005. godine, nagradu Vladimir Nazor 1981., Zmajevu nagradu 1981. za knjigu "Razdoblje karbona", nagrade Branko Miljković za knjigu "Prirodopis" 1974. godine te niz drugih priznanja.
Bio je izuzetno samozatajan, intervjue je odbijao davati, javno nije nastupao, a odbijao je i javno predstavljanje svojih knjiga.
Danijel je krajem siječnja navršio 90 godina, a rođendan je proslavio daleko od očiju javnosti, kako i živi, a njegov život najbolje opisuju riječi koje je jednom prilikom uputio Radi Šerbedžiji.
"Uh, što ti zavidim, ti si ono što ja sanjam cijeli život, da postanem stranac u vlastitoj zemlji", rekao je Danijel Šerbedžiji.
Dragojević nikada nije dao intervju, odbijao je nagrade, a njegove fotografije su prava rijetkost.
Fotograf Feđa Klarić Danijela je fotografirao 2010. u Splitu, ali samo s leđa, a objasnio je i pozadinu fotografija.
"Kad sam ga nekidan sreo u Marmontovoj ulici, vidjevši moj fotoaparat, počeo je sprintom bježati, mada ima 77 godina. Zato je to moja najdraža fotografija ove godine: bježeći pjesnik!" rekao je tada Klarić.
Fotografije "bježećeg pjesnika" pogledajte u galeriji.
Klarić je Danijela fotografirao u Splitu i davne 1975. godine, a ta je fotografija povodom pjesnikova rođendana osvanula na jednoj od mnogih Facebook grupa obožavatelja njegova lika i djela.
Za života je objavio dvadesetak knjiga, a zadnja zbirka "Kasno ljeto" objavljena mu je 2018. godine. Dobio je nagradu "Vladimir Nazor" za životno djelo na području književnosti 2019. godine, ali ju je odbio prihvatiti, pa mu nije ni uručena.
"Općepoznato je da gospodin Dragojević, naš najveći živući pjesnik, ne prima nagrade niti želi imati medijske nastupe. On smatra da su njegove knjige tu da govore u njegovo ime, same za sebe. To što je odbor odlučio dodijeliti njemu nagradu, jest njihovo pravo, kao što je njegovo pravo da je odbije. To je slična situacija kakva je bila sa J. P Sartreom i njegovom Nobelovom nagradom za književnost, koju je odbio šezdesetih", objasnio je Seid Serdarević iz Frakture, izdavačke kuće koja je tiskala Dragojevićeve zbirke "Negdje" i "Kasno ljeto".
Svatko tko je zadnjih godina pokušao nabaviti neku njegovu zbirku, zna da i to nije nimalo lako, jer ih sve tiskao samo u jednom izdanju.