Kako je najveći dijamant ikad pronađen završio u kraljevskoj obitelji i gdje ga se može vidjeti?
Prije gotovo 120 godina, u Južnoj Africi pronađen je dijamant vrijedan 3106 karata, čiji su dijelovi danas sastavni dio britanske krune.
Nedavno otkriće drugog najvećeg dijamanta u povijesti u jednom bocvanskom rudniku otvorilo je sjećanja na otkriće još jednog, veličanstvenijeg komada vrijednog kamena iz davnih vremena.
Kada je 1905. godine u rudniku Cullinan u Južnoj Africi pronađen dijamant vrijedan 3106 karata, malo je tko pretpostavljao kako će se naći među najvažnijim nakitima u povijesti. Tako veliki dijamant bio je dostojan poklanjanja samo jednom vladaru, a to je britanski kralj Edward VII.
Kada mu je poklonjen 1907. godine, Edward VII. ga je dao izrezati kod draguljara Joseph Asscher & Company u Amsterdamu, a rezultat rezanja bili su devet dijamanata i još 96 manjih briljantnih kamena. Njih se moglo vidjeti prošle godine za vrijeme krunidbe kralja Charlesa III., kao i na sprovodu kraljice Elizabete II. prije dvije godine.
Najveći dio - Great Star of Africa - bio je toliko velik i težak da su morali ojačati vladarevo žezlo da bi izdržao njegovu težinu, dok drugi najveći komad je ukorporiran u Imperijalnu krunu, ispod rubina Crnog princa.
I manji dijelovi su iskorišteni za nakite britanske krune. Kraljica Mary od Tecka, koja je voljela uređivati nakite, ukorporirala je ih je u krunu koju je nosila na krunidbi svog supruga Georgea V., kao i u različite broševe, prstenje i ogrlice.
Kraljevske dragulje s dijamantima Cullinan možete pogledati u našoj galeriji.
1/30 >>
Pogledaj i ovo
1/45 >>
Pogledaj i ovo