Pripreme za dodjelu najpoznatije i najcjenjenije filmske nagrade u punom su jeku. Red je da se i mi, koji ćemo dodjelu pratiti na malim ekranima pripremimo za nju. Evo nekoliko organizacijskih detalja koji će vam dugu svečanost učiniti zanimljivijom…
KINOFILM – portal za film i sve u vezi filma, vam donosi ovaj zanimljivi pregled.
Nominacije su objavljene i prokomentirane, statistika je ažurirana i zapravo sve je spremno za najvažniju filmsku večer (u našem slučaju noć) u godini. Naime, 96. dodjela nagrade Oscar bit će održana u nedjelju, 10. ožujka po lokalnom vremenu, odnosno za nas, s druge strane Atlantika, u ponedjeljak, 11. ožujka u ranim jutarnjim satima.
Organizatori su s priprema odavno započeli. Nominirani, izvođači i gosti pomno odabiru što će odjenuti, a dobar dio njih i što će reći jer dobro je poznato da dodjela Oscara često reflektira aktualne društvene i političke teme. Govori i geste tijekom ceremonije često su do sada inicirali rasprave o različitim pitanjima – od socijalne pravde preko jednakosti spolova do ljudskih prava i cijele palete različitih tema koje se mogu naći između ovih spomenutih.
Dakle, pripreme su u punom jeku, a red je da se onda i mi, koji ćemo dodjelu gledati na malim ekranima, na neki način pripremimo. Donosimo vam stoga 10 “tajni” o dodjeli Oscara koje će vas iznenaditi…
10. Svečana dodjela skup je izlazak
Svaka za Oscara nominirana osoba dobiva dvije besplatne ulaznice za svečanost. No, poželi li tijekom potencijalno najvažnijeg trenutka u svojoj karijeri potporu više od jednog člana obitelji ili prijatelja, morat će za dodatne ulaznice izdvojiti između 150 i 1.000 dolara. Cijena, naravno, ovisi o poziciji sjedala za koje se kupuje karta.
Nakon službene dodjele nagrada, mnoge poznate osobe sudjeluju na raznim privatnim zabavama i događanjima koje organiziraju brojne produkcijske kuće i mediji. Te su zabave odlična prilika za druženje i proslavu uspjeha s kolegama. A za ulaz na neke od njih treba zaista duboko posegnuti u džep. Primjerice, za najpopularniji afterparty – Vanity Fair Oscar Party – cijena ulaznice se navodno kreće od 25.000 do 105.000 dolara.
9. Nema novčane nagrade za pobjednike, a ni prodaje kipić
Iako se same nagrade često nazivaju “zlatnim statuama”, one to nisu. Naime, Oscari su izrađeni su od bronce i obloženi 24-karatnim zlatom. Kipić je visok 34 centimetara i teži 3,85 kilograma, a prikazuje viteza u art deco stilu koji drži križarski mač i stoji na vrpci filma s pet žbica. Svaka od žbica predstavlja originalne grane Akademije – glumce, scenariste, redatelje, producente i tehničare. Model za kipić bio je poznati meksički glumac Emilio Fernandez koji je za statuu pozirao gol.
Odmah nakon što pobjednici prime Oscara, moraju potpisati ugovor u kojem, između ostaloga, stoji i to ako se ikad odluče na prodaju statue, prvo ju moraju ponuditi Akademiji i to za iznos od tek jednog dolara.Prije negoli je uvedena praksa potpisivanja ugovora popularni kipići bili su tražena roba na aukcijama, a Michael Jackson još uvijek drži rekord za kupnju najskupljeg Oscara. Naime, “kralj popa” je izdvojio 1,5 milijuna dolara za Oscara za najbolji film, producenta Davida O. Selznicka, povijesnu ljubavnu dramu Zameo ih vjetar (1939.). Nažalost, kipić je nakon Jacksonove smrti 2009. godine – nestao.
Dakle, za dobitnike najprestižnije filmske nagrade nema novčane nagrade, pa ni one naknade u vidu prodaje statue, no dobra je vijest da pobjednici u kategorijama najbolji glumac i najbolja glumica ugovoraju 20 posto veći iznos za sljedeći film od onoga prije negoli je osvojio/la nagradu.
8. “Znakovi pažnje” za nominirane
Foto: AMPAS Foto: PR
“Everyone Wins” naziv je vrećice sa sadržajem vrijednim oko125.000 dolara što je dobivaju svi nominirani u pet najvažnijih kategorija (Photo: AMPAS)
Dakle, nagrađeni kući idu s pozlaćenim kipićima, a što je s nominiranima? Organizatori su se pobrinuli da ni oni ne odu kući praznih ruku. Naime, svi nominirani (uključujući i pobjednike) u pet najvažnijih, individualnih kategorija – najbolji redatelj, najbolji glumac, najbolja glumica, najbolji sporedni glumac i najbolja sporedna glumica – dobivaju “vrećicu s darovima” u vrijednosti oko 125.000 dolara.
Što će se sve ove godine naći u toj vrećici još uvijek nije poznato, ipak, zna se da je Luxury Travel Curator osigurao smještaj u ultra luksuznim vilama na otoku Sveti Bartolomej u kojima tjedni najam u visokoj sezoni iznosi između 20.000 do 140.000 dolara, a “dašak Škotske” ponudit će veganske čokolade brenda Fetcha Chocolates te Gin Bothy. Vrećica obično sadrži 60-ak različitih darova.
7. Zahtjevan tepih (ne)postojane boje
Foto: A.M.P.A.S Foto: PR
S gotovo jednakim uzbuđenjem koje vlada pri otvaranju omotnica s imenima dobitnika Oscara, čeka se i dolazak zvijezda na dodjelu, odnosno njihova šetnja oko 150 metara dugačkim crvenim tepihom do ulaska u dvoranu. I dok gledamo što su odjenuli, hoće li ostati stajati na visokim petama i slično, malo tko je svjestan da je tepih kojim hodaju postavljalo 18 ljudi za što im je bilo potrebno gotovo 900 sati rada.
Prošle godine mnoge je iznenadilo da je taj tako važan detalj – crveni tepih – promijenio boju. Naime, prvi put od 1961. tepih nije bio crvene, nego boje šampanjca. Odluka je to kreativnih konzultanata Oscara koji su željeli da tepih odražava eleganciju, a izabrali su boju koja ih asocira na zalazak sunca jer šetnja tepihom i jest zalazak sunca prije zlatnog sata – same dodjele.
6. Glamurozna dvorana s vrhunskom audio-vizualnom opremom
Glamuroznosti događaja uvelike doprinosi i samo mjesto na kojem se svečana dodjela održava. Riječ je o Dolby Theatreu koji se nalazi u srcu Hollywooda. Dvorana je dio kompleksa Hollywood & Highland Centera, koji uključuje trgovine, restorane i druge sadržaje, a može primiti oko 3.400 gostiju tijekom ceremonije dodjele Oscara, što je čini jednom od najvećih dvorana u Los Angelesu za kulturne događaje.
Dolby Theatre dizajniran je s ciljem stvaranja elegantnog i impresivnog prostora za događaje poput dodjele Oscara. Dakle, može se pohvaliti modernom arhitekturom koja uključuje i velike staklene površine, luksuzna sjedala te vrhunsku akustiku. Naime, dvorana je opremljena najsuvremenijom audiovizualnom tehnologijom tvrtke Dolby Laboratories, uključujući Dolby Atmos zvuk i Dolby Vision projekciju, što pruža vrhunski doživljaj gledanja tijekom prikazivanja filmova. Osim toga, Dolby Theatre je poznat po svojim grandioznim crvenim stepenicama koje vode do ulaza u dvoranu, a na kojima zvijezde često poziraju fotografima.
Dolby Theatre je domaćin dodjele Oscara od 2001. godine, a na ulazu u dvoranu, na zidovima su ugravirani su svi pobjednici u kategoriji najboljeg filma. Postoje čak i prazna mjesta za buduće pobjednike i to sve do 2071. godine!
Dvorana je od 2001. do 2012. godina imala naziv Kodak Theatre, po sponzoru, tvrtki Eastman Kodak Company. Nakon što je Kodak izgubio prava, sponzorstvo je preuzela tvrtka Dolby Laboratories, a dvorana je preimenovana u Dolby Theatre.
Ostale tajne sa Oscara saznajte na KINOFILMU – portalu za film i sve u vezi filma.