Brojne poznate osobe podržale su hvalevrijednu kampanju!
Danas se na zagrebačkom Cvjetnom trgu održalo predstavljanje kampanje 'Oživi me', gdje su u edukaciji o jednostavnim postupcima oživljavanja na lutkama osim brojnih građana sudjelovale i poznate osobe iz javnog i društvenog života Zagreba.
Pogledaj i ovo Uključi se Mara Bratoš podržila kampanju 'Oživi me'Kampanju je svojim dolaskom podržao Gradonačelnik Zagreba, Milan Bandić, koji je pokrovitelj cijele kampanje. Među poznatima koji su dali podršku ovom hvalevrijednom projektu su bili – igrači GNK Dinamo – Armin Hodžić, Samir Husejnović, Ivan Boras koji su glavni ambasadori kampanje, Kolinda Grabar Kitarović, Aleksandra Dojčinović, Matija Vuica, Iva Šulentić, Iva i Boško Balaban, Ana Šimić, Boris Đurđević, Sanja Pilić, Loredana Bahorić, Andrej Dojkić, Vesna Tominac Matačić, Saša Kovač, Ana Tomašković, Antonija Gogić, Josipa Pavičić Yo, Ivana Delač Đolo, Bianca Matković, Sanja Vejnović te plesna skupina Atomic Dance Factory koja je predstavljanje kampanje otvorila svojim nastupom na pjesmu kampanje koju je skladao Boris Đurđević.
Nogometaši u akciji 'Oživi me': Dinamovci znaju kako spasiti ljudski život!
Kampanja 'Oživi me' je nacionalna javnozdravstvena kampanja kojom se želi podići razina svijesti građana te educirati javnost o važnosti poznavanja jednostavnih postupaka oživljavanja osobe koja doživi srčani zastoj. Nositelj kampanje je Zaklada Hrvatska kuća srca osnovana od Grada Zagreba radi promicanja i unapređenja kardiovaskularnog zdravlja. Suorganizatori kampanje su Hrvatsko kardiološko društvo sa stručnom potporom te Udruga StEPP čiji su članovi, mladi liječnici i studenti Medicinskog fakulteta u Zagrebu osmislili ovu kampanju koju će provoditi diljem Hrvatske. Podršku projektu su dali Ministarstvo zdravlja, Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta te Hrvatski zavod za javno zdravstvo, dok je Grad Zagreb pokrovitelj cijele kampanje.
'Namjera nam je akcijom OŽIVI ME osvijestiti hrvatsku javnost o problemu iznenadne srčane smrti kao i činjenici da Hrvatska zaostaje u strategijama sprječavanja iznenadne srčane smrti kao i mogućnostima neposrednog oživljavanja , čime bi se doista mogli spasiti mnogi životi. Stoga smatramo da je iznenadna srčana smrt zaista veliki javnozdravstveni problem, zapostavljen i nedovoljno osviješten. Promjenom strategije pristupa ovome problemu, posebno edukacijom laika o postupcima prve pomoći u slučaju srčanog zastoja, mogli bi u kratkom roku polučiti ogromne uspjehe u smanjenju smrtnosti od iznenadne srčane smrti, a kako je riječ o jednom od vodećih uzroka smrtnosti uopće, smanjila bi se i opća smrtnost u RH', izjavio je akademik Davor Miličić, upravitelj Zaklade Hrvatska kuća srca te se još jednom zahvalio Gradu Zagrebu, bez kojeg ove akcije ne bi bilo.
Kada je riječ o preživljavanju osoba koje su doživjele srčani zastoj izvan zdravstvene ustanove za uspjeh je neophodna pravovremena i pravilna reakcija osobe koja je svjedočila tom događaju, pozvala hitnu medicinsku pomoć i bez odgađanja započela oživljavanje. Ukoliko uzmemo u obzir da je prosječno vrijeme dolaska hitne medicinske pomoći u Hrvatskoj do 10 minuta od poziva u urbanim, a 20 minuta od poziva u ruralnim sredinama te da se svake minute šansa za preživljavanje osobe u srčanom zastoju smanjuje se za 10-12%. Pravovremena reanimacija od strane svjedoka - laika povećava preživljavanje za čak 2 - 3 puta. Prva faza nacionalne kampanje 'Oživi me' završava se iduće subote, 25.10. kada će se održati edukacija građana Osijeka.
DNEVNIK.hr SHOWBUZZ pratite putem iPhone/iPad | Android | Twitter | Facebook