Film Super Mario Bros. prvi je igrani film temeljen na video igri. Nije prošao sjajno, kao ni veliki broj filmova koji je nakon njega posegnuo za takvim adaptacijama. Do danas, tek rijetki naslovi izbjegli su loše kritike i lošu zaradu na kinoblagajnama.
KINOFILM – hrvatski filmski web magazin donosi vam ovu priču
Video igre poseban su medij i očigledno nisu baš prikladni za filmske adaptacije. Do danas je to dokazano nebrojeno puta. Godine 1993. osvanuo je film Super Mario Bros. i ostao je zapisan u povijesti kao prva filmska adaptacija jedne video igre. Sve drugo bilo je za zaborav, piše Kinofilm.
Većina filmova temeljenih na video igrama dobiva izrazito loše kritike a svojom zaradom često ostaju i ispod budžeta koji je u njih uložen. Dobar primjer za to je i film Borderlands (2024.), koji odnedavno igra u našim kinima. U film je uloženo 115 milijuna dolara a u nepunih mjesec dana jedva je stigao do brojke od oko 31 milijun. Loše kritike ne treba ni spominjati.
Ovom prilikom donosimo vam naš izbor liste od pet najgorih filmova koji se temelje na video igrama.
PROČITAJTE VIŠE NA KINOFILMU:
‘Iz tame’: Neprijatan pogled na evoluciju
Box office Hrvatska: U borbi za prvo mjesto, ‘Deadpool & Wolverine’ ponovno je na vrhu
Super Mario Bros. (1993.)
Super Mario Bros. je zasigurno je najpopularnija i najpoznatija serija igrica svih vremena a iza nje stoji čuvena kompanija Nintendo. Nije teško pretpostaviti da se holivudskim glavešinama 90-ih njezina filmska adaptacija vjerojatno činila kao pun pogodak. Tako su u film ulupali 48 milijuna dolara a prihod na kino blagajnama bio je i više nego razočaravajući – ni punih 21 milijun dolara!
Po mnogima prvi promašaj filma je što se režija prepustila (tada) bračnom paru Rockyju Mortonu i Annabeli Jankel. Navodno je tijekom snimanja filma bilo dosta nesuglasica među njima a nisu izostali ni problemi zbog njihovog jasnog iskazivanja nepovjerenja članovima filmske ekipe. Bilo kako bilo, njihov uradak razočarao je obožavatelje ove popularne igrice.
Njihov film je u stilu prva dva filma Ghostbusters a mnogi kritičari su isticali da je “preblesav za odraslu publiku i previše zreo za djecu”. Popularni Entertainment Weekly napisao je da je radnja filma “Blade Runner kako ga je zamislio dvogodišnjak“. Kao pozitivna strana filma ističe se glumačka izvedba Boba Hoskinsa i vizualni efekti.
Koji su ostale igrane adaptacije razočarale ljubitelje videoigara pročitajte na Kinofilmu,
web magazinu koji donosi najzanimljivije vijesti iz svijeta filma.