Mildred Roethof snimio je dokumentarac koji prikazuje nizozemske tinejdžere koji, kada im trebaju novci, umjesto da rade ili pitaju roditelje za džeparac - prodaju vlastita tijela.
Pijani se tinejdžeri seksaju uzduž i poprijeko
Dokumentarac, što ga je snimio nizozemski reporter Mildred Roethof, prikazuje stvarnost na neposredan način. Mladi koji pijani hodaju ulicama, diskotekama i klubovima, a seks im je samo sredstvo kojim dolaze do traženog. Ako su žedni, seksaju se i za jedno piće, seksaju se za novac, seksaju se za drogu. Svi znamo da postoje ovisnici koji bi učinili sve, samo da se dočepaju droge, pa se tako počnu prostituirati.
Ovdje se radi o drugačijem fenomenu. Nije nužno da su ta djeca ovisnici. Njima se jednostavno čini da je to najlakši način dolaska do traženog cilja. Kod kuće je teško tražiti novac, a džeparac je malen i što sada? Kupca za seks se uvijek može naći. Takav je i naslov dokumentarnog filma: 'Sex Sells', koji pokazuje da je seks postao samo jedna od stvari koje se mogu prodati.
'Zašto bih radila kao konobarica u nekom baru Bogu iza nogu? Zašto bih prao automobile ili nosio ormare ako mogu prodati seks? Ne moram se truditi, ne trebam puno raditi, a zarada je dobra.', način je na koji razmišljaju mladi akteri ovog kontraverznog dokumentarca.
Tko je kriv? Krivi su roditelji.
Takav je odgovor političara. Najglasnije su kršćanske stranke, koje su odmah pronašle dobar način za povećavanje svoje popularnosti. Iz istih dolazi i ministar Rouvoet, koji je pokazao veliku zabrinutost za zdravlje nizozemske omladine. Rijetko je koji dokumentarac izazvao toliko snažne reakcije, iako je pojava mladih, koji pomiču granice dozvoljenog i primjerenog ponašanja normalna i obično se događa ciklički. Svaka se generacija pokušava oduprijeti nečemu što ih smeta. Ovaj film govorio o nizozemskoj omladina, koja je na seks počela gledati kao na robu.
Ineke van der Vlugt, istraživač u neovisnom trustu Rutgers Nisso Group, dokumentarac je osvijetlio i s druge strane: 'To su šokantni likovi, ali iz vlastitih istraživanja znamo da se tako ponaša tek mali dio mlađe populacije. Jasno je da moramo biti zabrinuti, ali to nikome ne smije biti prevladavajući pogled na našu omladinu.' Dodao je i svoju definiciju pravog spolnog morala: 'Tako dugo dok se mladi seksaju i uživaju, a pri tome uvažavaju tuđu slobodu i upotrebljavaju zaštitna sredstva, u tome ne vidim nikakva razloga za strah.'
Tresle se gore....
Može li se nešto promijeniti? Možda će neki roditelj rano ujutro pogledati svoje dijete i ustanoviti da je već pošteno naliveno. To će dijete dobiti zabranu noćnih izlazaka, ali koliko se čini, onoj djeci koja na sve moguće načine traže izlaz iz svojih problema, to neće pomoći. I dalje će raditi što im prvo padne na pamet, a moguće će posljedice ignorirati. Kada bolje razmislimo, ta su djeca ogledalo društva. Društva, koje je opsjednuto seksom, gdje se sve vrti oko seksa i društvo kojem je temeljni postulat: posjedovati što više stvari.
A jednom kada ih se napokon posjeduje, dolazi se do zaključka da nije nimalo bolje. Kroz seksanje se dolazi do zaključka koliko je seks precijenjen. Kada se to dvoje spoji, dobit će se upravo ono što ta djeca rade, jer se tako osjećaju. Seks im ne treba i ne znaju što bi s njime. Zbog toga ga 'zamijene' za nešto korisno, nešto što će im zamagliti svijest, kao ne bi trebali misliti i raditi. Jesu li to droge, alkohol, Play Station igrice, kozmetika ili odjeća - uopće nije bitno.
Kao djeca nemaju što prodati, osim vlastitog tijela. Mogu ga prodati vlasniku trgovine, gostioničaru, vlasniku skladišta, bilježniku, mogu ga prodati kome god žele i za cijenu koju sami odrede. Djeca nemaju moralnih skrupula i brzo nauče ekonomsku logiku, a već dugo moral nije pojam koji bi imao ikakvo mjesto u našem društvu. Zamijenila ga je logika kapitala i slobodnog tržišta.
Čitajte više na sexation.info