Povodom vjenčanja Williama i Kate prisjetili smo se veza i odnosa unutar najpoznatije britanske obitelji.
Britanska kraljevska obitelj je skupina rođaka britanske monarhije. Članovi te obitelji po rođenju ili braku pripadaju House of Windsoru otkako je 1917. godine George V promijenio ime kraljevske kuće iz Saxe-aCoburga i Gothea. Iako Ujedinjeno kraljevstvo nema stroge zakonske ili formalne definicije tko jest, a tko nije član obitelji, različiti popisi kroz povijest uključuju različite ljude, ali svi oni koji nose titulu Njegova ili Njezina veličanstva uvijek će se smatrati članovima ove posebne plavokrvne loze.
Članovi i rodbina kraljevske obitelji oduvijek su predstavljali monarhiju na raznim svečanostima i aktivnostima na području Britanskog carstva. Danas nerijetko prisustvuju ceremonijama i društvenim obavezama kako u zemlji tako i izvan nje, ali nemaju ustavnu ulogu u poslovanju britanske vlade.
Popis trenutačnih članova Kraljevske obitelji:
- Njezino veličanstvo Kraljica (The Queen) i njezin suprug Vojvoda od Edinburgha
- Princ od Walesa (najstariji Kraljičin sin) i Vojvotkinja od Cornwalla (njegova druga supruga)
- Princ William od Walesa (stariji sin Princa od Walesa)
- Princa Harry od Walesa (mlađi sin Princa od Walesa)
- Vojvoda od Yorka (Kraljičin drugi sin)
- Princeza Beatrice od Yorka (starija kći Vojvode od Yorka)
- Princeza Eugenija od Yorka (mlađa kći Vojvode od Yorka)
- Grof i grofica od Wessexa (Kraljičin treći sin i njegova supruga)
- Vikont Severn (sin grofa i grofice od Wessexa)
- Lady Louise Windsor (kći grofa i grofice od Wessexa)
- Princeza Royal (Kraljičina kći)
- Vojvoda i vojvotkinja od Gloucestera (Kraljičin bratić i njegova supruga)
- Vojvoda i vojvotkinja od Kenta (Prvi rođak Kraljice i Vojvode od Edinburgha i njegova supruga)
- Princ Michael od Kenta i princeza Michaela od Kenta (Prvi rođak Kraljice i Vojvode od Edinburgha i njegova supruga)
- Princeza Alexandra (Prva Kraljičina rođakinja)
Vrtne zabave, posjete inozemstvu i što smiju i ne smiju
Članovi Kraljevske obitelji kroz godinu sudjeluju na stotinama društvenih događanja u Velikoj Britaniji, što se formalno bilježi u takozvanom 'Sudskom cirkularu' koji prikuplja podatke o časti, poticanju, učenju, nastojanjima i postignućima pojedinih članova obitelji. Kao predstavnici Kraljice nerijetko se pridružuju narodu u obilježavanju povijesnih događaja, praznika i proslava te sudjeluju u raznim humanitarnim i kulturnim aktivnostima. Njihova putovanja u inozemstvo u ime Kraljevstva uvijek privlače pažnju naroda i skreću pozornost na vezu između Commonwealtha i ostalih nacija, britanskog dobra i trgovine te njihovog turizma, odmora i turističkih destinacija.
Njihova prisutnost, aktivnost i tradicionalna uloga predstavljaju vrhunac modernog 'Kraljevskog dvora', čime promoviraju britansku povijesnu raskoš, pogotovo na organiziranim ceremonijama poput 'Trooping the Colour' ili javnim događajima poput 'Vrtnih zabava' ili 'Ascota'. Tijekom života svi članovi Obitelji privlače nevjerojatnu pažnju medija diljem svijeta. Moraju paziti na svaki mogući korak, a gleda se na baš sve - ponašanje, hod, manire, odijevanje, posjete drugim zemljama, sportske uspjehe, rukovanje, nošenje šešira... jedina iznimka u obitelji su stariji članovi koji imaju pravo sami voziti automobil, mada im je uvijek dostupna usluga vozača.
Vjenčanja
Pojavom televizije počele su se bilježiti i vjenčanja kraljevske obitelji. Milijuni ljudi diljem svijeta rado gledaju ulazak neke nove princeze, kraljice, princa ili kralja u Obitelj. Posljednje vjenčanje, ono princa Williama i Kate Middleton prema nekim informacijama će moći gledati oko dvije i pol milijarde ljudi.
Vjenčanje budućeg kralja Georgea V i princeze May od Tecka (kasnije kraljice Mary) 1893. godine u kraljevskoj kapelici St. James's Palace bilo je skandalozno, jer kapelica sadrži svega sto sjedaćih mjesta. U prošlom stoljeću razna su mjesta birana za vjenčanja članova kraljevske obitelji. Od 1904. godine većina njih vjenčala se u Londonu. St. James's Palace je bila popularna kapelica za vjenčanja tijekom vladavine kraljice Viktorije. Tamo se onda udala za princa Alberta 10. veljače 1840. godine, gdje se 18 godina poslije udala i njihova najstarija kći Victoria.
Crkva Westminster Abbey postala je popularna za kraljevska vjenčanja kada ju je princeza Patricija od Connaughta odabrala za svoje vjenčanje kada se udavala za Alexandera Ramsayja 1919. godine. Tada je prvi puta u 650 godina Abbey iskorištena za kraljevsko vjenčanje. U toj crkvi vjenčali su se sljedeći kraljevski parovi - kći kralja Georgea V Mary i grof od Harewooda Lascelles, zatim kraljevog sina, princa Alberta i vojvode od Yorka koji je u travnju 1923. godine oženio Lady Elizabetu Bowes-Lyon (danas poznatiju kao kraljicu Elizabetu ili Queen Mother), zatim princ i vojvoda od Kenta George koji je oženio princezu Marinu od Grčke.
Obitelj je bila poprilično iznenađena kada su princ od Walesa i Lady Diana Spencer odlučili vjenčati se u katedrali St. Paul 29. srpnja 1981. godine. Nakon tragične pogiblje Lady Di, princ od Walesa oženio je Camillu Parker Bowles i to u kapelici St. George. 9.travnja 2005. godine par je odlučio vjenčati se uobičajenom ceremonijom.
Tijekom kraljevskog vjenčanja kraljevska obitelj u crkvi tradicionalno sjedi s desne strane zajedno s uzvanicima od strane mladoženje, ali ukoliko on nije dio kraljevske obitelji onda na lijevoj strani. Ako je mladoženja član kraljevske obitelji ima takozvanog 'oslonca' umjesto 'kuma', primjerice kako je princ Edward bio Vojvodi od Yorka ili princ Andrew princu od Walesa.
Rangiranje u kraljevskoj obitelji
-Car i carica
-Kralj i kraljica
-Nadvojvoda i nadvojvotkinja
-Veliki vojvoda i Velika vojvotkinja
-Veliki Princ i Velika princeza
-Vojvoda i vojvotkinja
-Princ i princeza
-Najstariji sin i najstarija kći
-Markiz i markiza
-Grof i grofica
-Vikont i vikontica
-Barun i barunica
-Nobile, Edler von, Ritter, Erfridder
-Vitez i dama (Dame)