Iako se često o ovom filmu govorilo kako o jugoslavenskom, redatelj Veljko Bulajić jasno i glasno je rekao kako je film hrvatski.
'Bitka na Neretvi' snimljena prema istinitim događajim iz Drugog svjetskog rata, najskuplji je hrvatski film svih vremena. Svojevremeno je bio i najveća europska produkcija po broju glumaca, statista i uloženim sredstvima. Film je bio nominiran za filmsku nagradu Oscar u kategoriji za najbolji strani film, a u njemu su glumile najveće domaće i svjetske zvijezde tog vremena. Glazbu za film naprisao je čuveni Bernard Herrmann uz londonsku filharmoniju, a plakat za film napravio je Pablo Picasso.
Već ove činjenice dovoljne su da se vidi koliko je produkcija filma bila raskošna. Procjenjuje se kako je na film potrošeno između 4,5 i 12 milijuna dolara. Ako se račna inflacija, iznos bi se popeo na 70 milijuna. Film je sniman 18 mjeseci, a sponzoriralo ga je 58 privrednih kompanija. Osim velikog broja poznatih glumačkih imena, film je imao i nevjerojatan broj statista, više od 10 tisuća. Samo je vojnika tadašnje JNA u filmu bilo 10 tisuća što je uistinu impozantno.
Rame uz rame sa 'Spartakom' po broju statista
Za film su posebno sagrađena četiri sela i jedna tvrđava koji su tijekom snimanja uništeni, a sama metalna konstrukcija mosta, rušena je dva puta. U filmu su glumili čuveni Orson Welles, Sergej Bondarčuk, Yul Brynner, Anthony Dawson, Milena Dravić, Boris Dvornik i mnogi drugi poznati glumci. Režiju potpisuje Veljko Bulajić koji je uz Stevana Bulajića napisao i scenarij za film.
Film je premijerno prikazan u Sarajevu 29. studenog 1969. godine. Na premijeri su bili predsjednik Tito, Sophia Loren i Omar Sharif. Radilo se pravoj premijeri u stilu onih velikih hollywoodskih. Film 'Bitka na Neretvi' svrstan je među povijesne spektakle odmah iza Kubrickovog 'Spartaka' po utošenim sredstvima i broju statista.
Film je samo u bivšoj državi pogledalo više od četiri milijuna ljudi, a u cijelom svijetu više od 350 milijuna.