'Toliko se govori o turizmu, a ja u hotelu ne mogu pojesti domaći kulen'
U Sisku je jučer bilo veoma zanimljivo.
Promjenjivo lipanjsko vrijeme nije uspjelo spriječiti brojne Siščane da uz melodije tamburaškoga orkestra 'Janko Stjepušin' i folklornoga ansambla 'Ivan Goran Kovačić' kod Staroga grada jučer kušaju najbolji riblji paprikaš državnoga prvaka Darka Kirina i brojne druge specijalitete savskoga kraja.
U okviru petoga izdanja odgovornog projekta Lijepa naša Sava pred nekoliko stotina posjetitelja izveden je i dojmljiv prikaz o povijesti uz Savu s dresiranim konjima i psima te kostimiranim članovima Udruge 'Lipicanska barokna raskoš' u ulogama vitezova, paževa i dvorskih dama. Na sajmu se uz tradicijske proizvode, suvenire, jela i pića ove godine moglo razgledati i stari savski čamac, izvorne posavske guske, rasne arapske konje te izložbu fotografija Borisa Krstinića 'Život uz rijeku Savu'.
'Posavci se sve više vraćaju svojoj tradiciji i onome izvornom što krasi ovaj kraj. Ovdje su uvijek bili snažni zanati i obrti te poljoprivreda i mislim da ovaj projekt može dodatno pridonijeti njihovu jačanju', izjavio je tijekom obilaska sajma sisački dogradonačelnik Agan Velić. Dodao je kako turizam koji poštuje zakonitosti prirode i kraja u kojemu se živi nije samo suvremen, nego je i iznimno važan za svaku sredinu. Važnost je Savskoga sajma, prema njegovim riječima, upravo u tome što poručuje da se mogu poštivati priroda i tradicija te graditi ljepša budućnost razvijanjem ekoturizma i drugih sadržaja koji uz njega idu.
Jedna od zanimljivosti ovogodišnjega sajma bio je i brod 'Juran i Sofija' koji je do večernjih sati vozio od Kaptola do Staroga grada, a posjetitelje je razveselio i pomladak Kulturno-umjetničkoga društva 'Martinčani' iz Martinske Vesi. Dvadesetoro djece odjevene u mjesnim narodnim nošnjama izvelo je dječje folklorne plesove iz Gornje Posavine. Savski sajam posjetila je i Dijana Katica, predsjednica Uprave tvrtke Hrvatskoga farmer koja je jedan od partnera projekta te sisačka gimnazijalka Mirna Berend.
'U Sisku sam išla u srednju školu i dobar dio života provela sam tu te sam jako dobro upoznata s čudesnim stvarima koje pripremaju ovdašnji ljudi na svojim malim gospodarstvima, a koje nažalost teško dolaze do izražaja', rekla je Mirna Berend. Naglasila je da su zbog toga projekti poput Lijepe naše Save iznimno bitni za lokalnu zajednicu i ljude koji žive u manjim sredinama i koji se trude poticati tradiciju, kulturu, zdrav život i čist okoliš. 'To su stvari koje bi trebali organizirati i provoditi gradovi, županije i država. Koliko god je to pohvalno, tužno je što kod nas inicijative za takve projekte prve pokreću strane tvrtke. Toliko se govori o turizmu, a ja u hotelu ne mogu pojesti domaći kulen', dodala je.
Ovogodišnji program nastavit će se savskim sajmovima u Županji 20. lipnja i Slavonskome Brodu 6. srpnja. Brojni sadržaji povezani s projektom mogu se pronaći i na mrežnoj stranici www.lijepanasasava.hr te na Facebooku.