Dvospolci? Treći spol? Interseksualnost
Koliko doista znate o ljudima koji nisu niti muškarac niti žena? Nemojte propustiti saznati više o tome!
Istraživanje, poznavanje i priznavaje interseksualnosti sigurno je velik izazov za naše društvo. Stvorili smo društvo dvaju spolova. Tu smo dihotomiju doveli do takvih dimenzija da se ponekad čini da kada govorimo o muškarcu i ženi, govorimo o dvije potpuno različite vrste ljudi. Ostvarili smo društvenu bipolarnost, iako nam priroda s različitošću što je stvara uvijek iznova pokazuje da u prirodi ravnotežu ne stvaraju dva jezička na vagi, nego je raznolikost ona koja uravnotežuje svijet.
Hermafrodit je medicinski izraz, koji definira ljude koji se rode s nekarakterističnim sastavom kromosoma, genitalijama, spolnim žljezdama. A Queer organizacije su u taj prostor unijele izraz interseksualnost. U nekim društvima interseksualnost je bila prihvaćena, ali tome je tako u sve manjoj mjeri. Roditelji se već prilikom rođenja djeteta odlučuju za operaciju i terapiju hormonima, koja djetetu mijenja spol i tako ono postaje društveno prihvatljivo. Ipak, time roditelji puno puta djetetu učine više štete nego koristi, jer se djeca kasnije u životu ipak sukobljavaju s osjećajima unakaženosti i neprihvaćanja tijela, koje im je bilo određeno od strane liječnika, koji takvim zahvatima učvršćuju dihotomiju muškarac-žena. Isto je tako moguća posljedica operacije i nesposobnost osjećanja spolnih podražaja.
Veliki je broj protivnika zahvata te vrste koji tvrde da bi se s operacijom moralo pričekati dok dijete ne odraste i bude se sposobno samo odlučiti u kom će se smjeru odvijati njegov život. Njihovi se argumenti oslanjaju prije svega na pravo čovjeka na to da sam odluči o tome kakvo će biti njegovo tijelo, na pravo o samoidentifkaciji.
Više o ovoj temi pročitajte na Sexation.info.