97% mladih nezadovoljno seksualnom edukacijom
Ovo je samo jedan od podataka dobivenih u istraživanju koje je proveo Durex Network na više od tisuću mladih Hrvata. Istraživanje je pripremljeno za mlade između 14 i 22 godine i završeno je ove godine.
Dobra strana je da je 53% mladih imalo neku vrstu seksualne edukacije, no s druge strane skoro polovica nije imala nikakvu edukaciju.
Također 68% mladih koji su imali edukaciju, ističu kako ih edukacija nije dobro pripremila za budućnost. Znajući to, ne treba iznenaditi da samo 51% mladih zna za još neku od spolno prenosivih bolesti osim HIV-a i sifilisa, te da je samo 61% njih o tome saznalo u školi.
Mladi Hrvati su iskreno vrlo zainteresirani za svoje spolno zdravlje. Njih 92% ima mišljenje da se prevencija spolno prenosivih bolesti, HIV/AIDS i neplanirane trudnoće treba voditi na nacionalnoj razini, a 98% misli da je prakticiranje sigurnog seksa vrlo bitno.
Tomislav Đurica, direktor predstavništva Durexa kaže: 'Seksualna edukacija je svjetski prihvaćena kao jedna od najboljih metoda koja osigurava da mladi ljudi budu odgovorni i zadovoljni svojim spolnim životom. Sadržaj i način seksualne edukacije su teme mnogih rasprava u zadnje vrijeme.'
Tomislav Beganović, predsjednik HUHIV-a i voditelj edukacijskog tima mladih, pozdravio je istraživanje i dodao: 'Najvažnija stvar tokom osmišljavanja i provođenja programa seksualne edukacije u školama je potreba da shvatimo koje su potrebe mladog čovjeka, što oni žele znati, te kako na najbolji način osmisliti kvalitetne projekte same edukacije i implementirati ih na najjednostavniji i najrazumljiviji način u školski sustav. Na taj način približila bi se problematika spolnosti samim mladim ljudima te ih potakli na promjenu njihovog ponašanja i podigli svijest o očuvanju kako svojeg tako i tuđeg zdravlja.'
Istraživanje je također otkrilo, da 61% onih koji su bili educirani o seksu, žele proširiti teme seksualne edukacije koje bi uključivale osjećaje, veze među mladima, različite uloge spolova, hetero i homoseksualnost, izbor partnera te pristanak na seksualni čin.
Interesantno je da iako svi navode da bi roditelji trebali biti osnovni izvor informacija, većina ih je navela da su im glavni izvor informacija o spolnom zdravlju magazini ili prijatelji.
Također više od polovice ispitanika misli da bi vlada trebala izdvojiti više proračunskih sredstava za spolni odgoj, materijale za edukaciju, zdravstvene ustanove za spolno zdravlje, te također više kampanja koje podižu svjesnost o potrebi sigurnog seksa.
Tomislav Begunović je također dodao: 'Potrebno je u ovaj projekt edukacije uključiti sve strane: državne i lokalne vlasti, ali i nevladin sektor kako bi se našlo najbolje rješenje ovog problema te potaknuti izradu najboljeg i najkvalitetnijeg programa seksualne edukacije mladih.'