Brojna poznata lica na posljednjem ispraćaju Veljka Bulajića, od velikog redatelja oprostili su se kolege, glumci, političari...
Posljednji ispraćaj redatelja Veljka Bulajića okupio je brojna poznata lica na zagrebačkom groblju Mirogoj.
Na groblju Mirogoj u Zagrebu održan je posljednji ispraćaj redatelja Veljka Bulajića.
Uz neutješnu obitelj i prijatelje, sprovodu su prisustvovala i brojna poznata lica. Govore su održali bivši predsjednik Stjepan Mesić i redatelj Vinko Brešan, a među okupljenima su bili i glumci Rade Šerbedžija, Anja Šovagović Despot i Urša Raukar, bivši predsjednik Crne Gore Milo Đukanović, redatelj Hrvoje Hribar, političari Vesna Škare Ožbolt, Tomislav Tomašević, Luka Bebić te mnogi drugi.
Fotografije s posljednjeg ispraćaja pogledajte u galeriji.
Podsjetimo, Veljko Bulajić preminuo je nakon kratke bolesti u utorak 2. travnja, u dobi od 96 godina. Bio je jedan od najvećih filmskih redatelja s naših prostora koji je trajno oblikovao jugoslavensku i hrvatsku kinematografiju.
Bulajić je rođen u mjestašcu Vilusi na pola puta od Trebinja do Nikšića, 22. ožujka 1928. S roditeljima, ocem Miljkom i majkom Ljubicom te braćom Džorđem i Stevanom je do izbijanja Drugog svjetskog rata boravio u Sarajevu, a onda su se vratili u rodne Viluse.
Srednju školu Bulajić je završio u Sarajevu. Nakon rata našao je mjesto u Domu JNA u Zagrebu, gdje se motao s mlađim poratnim intelektualcima. Tada se počeo zanimati za kinematografiju, upisao je filmsku režiju u Centro Sperimentale u Rimu. Diplomirao je 1959., asistirao velikim redateljima kao što su Federico Fellini i Vittorio De Sica pa se vratio u bivšu Jugoslaviju.
Redateljsku karijeru započeo je dvama kratkim filmovima: ''Kamen i more'' i ''Brod lutalica'' (1953.). Prvi dugometražni igrani film "Vlak bez voznog reda" realizirao je 1959. godine. Veliki uspjeh Bulajić postiže filmom ''Uzavreli grad'' (1961.), o životu u novome industrijskom centru, nagrađenom također Zlatnom arenom u Puli.
''Skopje 63'', dugometražni dokumentarni film, bio je prikazivan na svim televizijama svijeta i svom je autoru donio prestižnu UNESCO-vu nagradu Kalinga za "vrhunsko ostvarenje na području umjetnosti i znanosti".
Veljko Bulajić dobitnik je nagrada Zlatni Lav u Veneciji, Zlatna Nimfa u Monte Carlu, nagrade za režiju u San Sebastijanu i New Delhiju, Zlatne medalje na Međunarodnom filmskom festivalu u Moskvi, međunarodne nagrade kritike Cidalc, nagrade Zlatni klas za najbolji film u Valladolidu, nekoliko nagrada publike te još neke druge.
Nagrađen je s nekoliko Zlatnih Arena na Filmskom festivalu u Puli za najbolje filmove i najbolju režiju.
''Bitka na Neretvi'' bila je njegovo najveće ostvarenje. U filmu su glumile holivudske zvijezde Orson Welles, Franco Nero, Yul Brynner, Sergei Bondarchuk uz jugoslavenske zvijezde, među kojima su Ljubiša Samardžić, Milena Dravić i Velimir Bata Živojinović. Film je bio nominiran za Oscara i osvojio je Zlatnu nagradu na filmskom festivalu u Moskvi. Premijerama u Sarajevu i Beverly Hillsu prisustvovali su Sophia Loren, Ronald Reagan i Josip Broz Tito. Promotivni plakat za film izradio je slavni slikar Pablo Picasso.
1/29 >>
Pogledaj i ovo
1/31 >>
Pogledaj i ovo