Prst krivnje: ''Imate krv na svojim rukama''
Za Dianinu smrt prst krivnje prvo se upire u paparazze.
Od zaruka s princom Charlesom dok je još bila sramežljiva tinejdžerica, do uloge brižne majke i predane humanitarke, princeza Diana okrenula je britansku monarhiju naglavačke i obilježila doba u kojem je živjela.
Mlada, lijepa i zabavna, izgledala je kao dobrodošlo osvježenje u kraljevskoj obitelji kada se 1981. udala za prestolonasljednika britanskog trona. Počela je bajka o mladoj princezi.
Ali par nije 'živio sretno do kraja života'. Brak s Charlesom raspao se turbulentno, pred očima javnosti i uz mnogo iznesenog prljavog rublja, a britanska monarhija bila je time duboko uzdrmana.
Mnogima je ostao u pamćenju Dianin iskreni i intimni intervju za BBC 1995. godine, u kojem je otvoreno govorila o vezi svoga supruga s Camilom Parker Bowles, svojoj nevjeri s časnikom Jamesom Hewiitom, te svojim unutarnjim sumnjama da je Charles sposoban biti kralj.
Taj intervju ogolio je tajnovitu britansku kraljevsku obitelj, Dianu prikazao kao žrtvu šikaniranja i ignoriranja, te joj dodatno podigao ionako golemu popularnost.
"Kao Marilyn Monroe, ona je zamrznuta u vremenu, mlada, lijepa, ranjiva", rekla je biografkinja kraljevske obitelji Penny Junnor.
Rođena 1. srpnja 1961. godine, Diana je odrasla u aristokratskoj obitelji bliskoj monarhiji. Njezin otac radio je za kraljicu Elizabethu II. i njezina oca Georgea VI.
Odrasla je s troje braće i sestara, ali ju je pogodio razvod roditelja pa se u školi provlačila. Kako se ponašati kao dama naučila je u Švicarskoj 1978. u posebnoj ustanovi namijenjenoj mladim ženama iz visokog društva.
Kad se upoznala s Charlesom bilo joj je 16, a on ju je zaprosio nakon samo 13 sastanaka.
Njoj je bilo 20, njemu 32 i žurilo mu se da pronađe ženu. Diana je brzo ispunila ono što se od nje očekivalo - rodila je nasljednika, Williama, već iduće godine.
Nakon drugog djeteta, Harryja, Diana postaje brižna i moderna majka, čija empatija za ljude u nevolji osvaja svijet.
Svoju planetarnu slavu koristila je da skrene pozornost na one koje je život najmanje mazio, pa se rukovala s oboljelima od side i grlila s gubavcima. Potpuno se posvetila borbi protiv pješačkih mina.
Njezin je javni imidž, međutim, skrivao izmučenu mladu ženu koja pati od bulimije, svjesne da je suprug ne voli, a ostatak njegove obitelji za nju ne mari.
Prve glasine o problemima u 'bajkovitom' braku pojavile su se početkom 1992. Do kraja te godine objavljeno je da se par rastaje.
Skandal je rastao novim tračevima, a potom i javnim priznanjem nevjere, prvo njegove, a potom i njezine.
Razvod je finaliziran u kolovozu 1996., a Diana je izgubila sve kraljevske titule. Bajka je bila gotova, ali je bivša princeza ostala popularna javna figura pod medijskim povećalom.
Ljubav je prvo pronašla u naručju pakistanskog kardiologa Hasnata Khana, a zatim i Dodija Al-Fayeda, sina egipatskog multimilijunaša koji je bio vlasnik Harrodsa. S Dodijem je i poginula, bježeći od paparazza, u pariškom tunelu pokraj Seine 31. kolovoza 1997.
Oplakivali su je poznati i nepoznati diljem svijeta. Bill Clinton, Majka Tereza, Micheal Jackson... slali su sućut i molitve.
U Britaniji je zavladalo kolektivno žalovanje, mladi laburistički premijer Tony Blair naziva Dianu "narodnom princezom". Milijuni cvjetova ostavljeni su pred Kensingtonskom palačom.
Za Dianinu smrt prst krivnje prvo se upire u paparazze. "Imate njezinu krv na svojim rukama", optužuje ih Dianin brat, grof Spencer.
Osramoćeni britanski mediji pokojnu princezu pretvaraju u ikonu. "Rođena je kao dama, postala je naša princeza, umrla je kao svetica", pisao je Daily Mirror.
Javnost bjesni što se kraljica izolirala u dvorcu Balmoralu, šuti i ne želi zastavu na krovu Buckhingamske palače spustiti na pola koplja.
"Kraljevska obitelj nas je iznevjerila", pisao je Sun. "Ako Windsori ne budu reagirali, neće samo pokopati Dianu nego i svoju budućnost", upozoravao je Guardian.
Kraljici je trebalo šest dana da popusti i ispuni ono što je javnost od nje tražila.
Idućeg dana gotovo milijun ljudi sudjelovalo je u pogrebnoj procesiji. Spuštenih glava, u pratnji oca i ujaka, dvojica mladih prinčeva šutke su hodala iza lijesa. Na televiziji ih je gledalo 2,5 milijarde ljudi.
U Westminsterskoj opatiji od Diane se oprostilo 2.000 uzvanika, među kojima Tony Blair, Luciano Pavarotti, Margaret Thatcher, Tom Cruise i Elton John koji će zapjevati: "Zbogom, engleska ružo". (Hina)